В случай на съществуваща алергия към акари от домашен прах, избягването на алергена (причината за алергена) е важна част както от терапията, така и от превенцията. За да се сведе до минимум контакта с причинителите на алергени, трябва да се вземат мерки за ограничаване на акарите. Ефективните подходи за намаляване на акарите включват понижаване на влажността в помещението и ограничаване на приема на храна за акарите.


Тестовете, налични в аптеките, могат да се използват за определяне на количеството алерген в стаите. Обикновено определена зона в апартамента се вакумира и се определя количеството на алергена във вакума. Има пряка зависимост между количеството алерген в праха и честотата на симптомите при хора с алергия към домашен прах. Ако трябва да се предотвратят острите симптоми, се препоръчва, в зависимост от индивидуалната чувствителност, да се намали концентрацията на алергена под 10 mg на грам прах. Трябва да бъде 2 mg алерген на грам прах, за да намали значително риска от сенсибилизация. 1-2 mg алерген на грам прах (това съответства на 100 акара на грам прах) е количеството, което ясно показва развитието на астма при лица, предразположени към това.


Целият апартамент обаче не е задължително да бъде ремонтиран. Мерките за ремонтиране трябва да започнат на мястото на най-голямата зараза с акари. Това е предимно леглото в спалнята поради продължителността на престоя през нощта и близкия контакт с алергените. Второ, препоръчва се мерките да се разширят до останалата част от спалнята, а след това и към другите стаи на апартамента с намаляващ приоритет.


Матракът е най-големият резервоар от акари, който осигурява на животните храна и място за развитие, ако микроклимата в дома се промени за кратко, например ако проветрите. Следователно обновяването на матрака е важна мярка в „борбата срещу акара“. Използването на синтетични матраци и липсата на органични материали се оказа неефективно. Материалът на матрака е без значение при използване на защитно покритие, но не трябва да съдържа животински косми, тъй като това би означавало допълнително излагане на потенциален животински алерген.


Вместо това се счита за разумно да се използва защитен, непромокаем за акара протектор, за да затрудни безпрепятствения достъп до хранителния им източник, до човешката кожа. 


Документационно-информационният център по въпросите на алергията в детството и юношеството (DISA) издаде следните препоръки за критериите за качество на обшивката на одеялата и завивките:


- Пликовете на завивките не трябва да бъде пропускливо за акари алергени. За това е необходим размер на порите 0,5 микрометра. Съществуващите шевове трябва да бъдат затворени или зашити по такъв начин, че размерът на порите от 0,5 µm да не бъде превишен.


- Покритията трябва да са пропускливи за водни пари.


- Трябва напълно да затворите матрака.


- Калъфът за матрак трябва да се пере на всеки 3 месеца и да запазва свойствата си срещу акари


- Препоръчително е да са направени от рециклируем материал, както протекторът за матрак така и завивките


Добрата циркулация на въздуха също е важна, за да се постигне добро разсейване на влагата и по този начин да се предотврати повишаването на влажността на въздуха в близост до леглото. Избягвайте тапицирани рамки за легло; двуетажните легла също са неблагоприятни. Най-добре е да използвате памучно спално бельо - това трябва да се мие седмично при поне 60 ° C. Проветрявайте завивките добре след сън, за да може влагата, абсорбирана през нощта, да се освободи. Влажността трябва да е между 45 - 55%, ако е възможно. Опитайте се да постигнете температура в спалнята между 18 и 20 ºC.


Последните проучвания показват повишено натоварване от акари в синтетични възглавници и завивки. Но да се направи изводът от това, че перата и пухът биха били по-добри, не е правилно. От съществено значение е материалите да се мият при 60 ° и всъщност да се мият редовно, за да се премахнат акарите. Предлагат се също и специални антиалергични калъфи за възглавници и пликове за завивки. Тази допълнителна, скъпа покупка си струва да се обмисли, още повече, че може да се вземе и на почивка.


За да се убият акарите при пране на дрехи и друг текстил дори при температура под 60 ° С, могат да се добавят акарицидни вещества (например бензил бензоат и етерични масла). При правилна употреба бензил бензоатът няма остър токсичен ефект при хора. Въпреки че е известно, че веществото дразне кожата и лигавиците, те рядко се проявяват с малките количества, използвани в търговските акарицидни пестициди. Контактните алергии към бензил бензоат са възможни, но са редки. Като цяло, добра поносимост може да се предположи и за особено чувствителни страдащи от алергия. Проучванията за ефективността на тези вещества за убиване на акари при практическа употреба обаче са противоречиви. Ефективността им не е доказана за матраци. Препаратите могат да се използват и за килими, което е възможна алтернатива за прането на килимите. Цикълът трябва да се повтаря на всеки 3-6 месеца, за да се отстрани случаят на ново заразяване с акари.


Децата с алергия не трябва да имат плюшени играчки до леглото, ако е възможно. Ако все пак децата не могат без тях, плюшените играчки трябва да се перат редовно при поне 60 ° C. Ако материята не позволява пране на високи температури, могат да бъдат поставени във фризера за 12 часа и след това да се изперат при ниска температура. Дълбокото замразяване убива акарите, но алергените се отстраняват само чрез измиване. Акарите в текстил също могат да бъдат убити чрез сушене в сушилня при 60 - 80 ºC в продължение на два часа. Тази процедура трябва да се провежда редовно. Купете колкото се може повече копия от любимото си плюшено животно, така че детето ви (да се надяваме) да не забележи размяната.


По принцип влажността в помещенията трябва да бъде 45-55%. Проветрявайте редовно. Това важи особено за добре изолирани къщи. Най-добре е 3-4 пъти на ден с продължителност 5-15 минути. Особено в спалните е важно да се поддържа влажността възможно най-ниска. Например, повторното колонизиране на чистото легло с акари може да бъде значително намалено. Вентилаторите разнасят прах и не могат да намалят достатъчно влажността.


Трябва да избягвате отворени рафтове или тежки завеси. Ако е възможно, отстранете праха, който се натрупва ежедневно, с влажна кърпа. По-малкото мебели улесняват процедурата. Радиаторите трябва да бъдат почистени от прах преди началото на отоплителния сезон.


Най-добре е да не поставяте никакви растения в спалнята, тъй като те повишават влажността и мухъла. Дадените съвети се отнасят предимно за спалните. Ако член на семейството страда от тежка алергия, мерките трябва да бъдат разширени за целия дом. Ако е необходимо, тествайте замърсяването с алергени от акари на вашето жилище с тестове, налични в аптеките.


Добре е подовите настилки да се чистят ежедневно с моп, ако са ламинат или балатум и с прахусмокачка за килими.

Използвайте прахосмукачка с висока мощност на засмукване и филтър с фини пори. Почти всички производители вече предлагат прахосмукачки с филтри, които не са пропускливи за акари с домашен прах. Сменяйте торбата с прах възможно най-често, за да постигнете добро засмукване. Кожените мебели, например, практически не задържат акари. Изберете завеси, които се мият лесно, като почиствате на всеки шест месеца.


Саксийните цветя увеличават влажността, което предлага най-добрите условия за живот както на акари, така и на плесени. Почвата също е добра основа за мухъл, която е източник на храна за акарите. Избягвайте твърде много растения в апартамента и ги избягвайте в спалнята. Овлажнителите също могат да насърчат растежа на плесени и прахови акари. Ако стените са влажни, причината трябва да бъде проследена и елиминирана. Допълнителният растеж на мухълът е проблем, който изисква да се обърнете към специалист.


Домашните любимци могат да насърчат размножаването на акари: с космите си те осигуряват допълнителна храна за акарите, повишават влажността на въздуха, вихрят прах и самите те могат да причинят алергии. Поне не пускайте животни в спалните и детските стаи. Не пушете и пазете дома си без дим и други замърсители.