В този блог ще ви представим какво представлява кашмира, как се придобива и други интересни факти за тази благородна вълна.

Изключителният материал (наричан още кашмир) принадлежи към благородната вълна поради своята природа - неговите свойства са: добра топлоизолация, способността му да отблъсква влагата, високата гъвкавост и финес на влакната. Неслучайно кашмирената вълна е търсен продукт в луксозния сегмент и е абсолютен бестселър под формата на пуловери, шапки или шалове.

Както подсказва името, козата от кашмир идва от района Кашмир в Южна Азия в Непал. Това означава род, който принадлежи към семейството на домашните кози и се характеризира със своите клепнали уши и малки рога. Около 20 различни породи принадлежат към този вид кози. Козината обаче е това, което животновъдите особено ценят в нея: всяка година всяка кашмир коза „произвежда“ само около 200 грама ценна вълна - и само ако метеорологичните условия, на които е изложена козата, са подходящи. Цветът е ограничен до бяло (особено популярно в Европа), сиво, черно и кафяво.

Домашните кози от кашмир се отглеждат само в региони, които познават сурова зима и са на надморска височина от около 4000 метра. Затова на животновъдите, чието хоби е да отглеждат кашмир кози е много трудно.

Свойства на кашмирената вълна

Както подобава на фината вълна, кашмирът не напразно е една от най-добрите нишки в света. Меките и много фини кашмирени влакна се получават от долната част на козината на кашмир козата и се обработват подробно в три производствени етапа:

1. Сресване: в края на зимата или в началото на пролетта козините на козите се сресват. Механичното срязване също е възможно, но по-малко приятно за животните.

2. Вълната се сортира по цвят и се измива.

3. Разделяне (важна част от производството) - тук горната и долната част от козината се разделят една от друга (с машина). Само долната кожа е подходяща за по-нататъшна обработка.

Решаващият фактор за качеството е фиността на влакната, която се измерва в микрони. 1000 микрона съответстват на един милиметър. За да може кашмиреното влакно да се вземе предвид дори за по-нататъшна обработка, дебелината на влакното не трябва да надвишава 19 микрона. В резултат на това, кашмирената вълна се чувства особено мека върху кожата - драскащото усещане, което е известно от конвенционалната или нискокачествена вълна , тук не се проявява.

В допълнение към приятния комфорт от носенето на дрехи от кашмир има и други свойства, които подчертават изключителния й характер:

През зимата кашмирената вълна затопля особено добре (6 пъти по-добре от овчата вълна.

Влагата се абсорбира бързо и се оттича навън - в същото време кашмирът е водоотблъскващ.

Кашмирената вълна е много гъвкава. Ако се смачка, бързо възстановява първоначалната си форма – не е необходимо да се глади.

В същото време кашмирът отблъсква мръсотията и почти не поема миризмите. Това е друг момент, който говори за лекотата на грижата.

Въпреки филигранните й влакна, кашмирената вълната е много здрава и устойчива на разкъсване. Независимо от това, правилната грижа не трябва да се пренебрегва  и прането трябва да е на температура до 30 градуса.

Кашмирената вълна е особено модерна в цветни нюанси - козината на кашмир козата е бяла, сива, кафява или черна. Готовите продукти обаче се предлагат във всички възможни цветове, без това да влияе на качеството на влакната.

Произход на кашмирената вълна

Кашмир козата е стигнала много далеч от мястото на произход в Кашмир, Непал. Решаващите фактори за разпространението на вълната са били през 18-ти и 19-ти век. По това време търговските отношения между Азия и Европа процъфтяват, така че не е отнело много време първите продукти от кашмирената вълна да бъдат налични в Германия.

Въпреки това, много предмети, изработени от кашмирена вълна, все още произхождат от страни, които отговарят на перфектните условия за съхраняване на кашмир козата, т.е. сурова зима и голяма надморска височина от около 4000 метра. Само по този начин вълната на кашмир козата расте толкова добре, че да се гарантира, това че ще е годна за обработка.

Както често се случва, Китай е начело в страните на производство. Обаче потребителите трябва да се уверят, че хуманното отношение към животните не се пренебрегва, когато става въпрос за съхраняване и производство на вълна (което за съжаление често се случва). Монголия, Иран, Австралия и Нова Зеландия също са успешни производители на кашмирена вълна.

В Европа, предимно в Шотландия, се произвежда кашмирена вълна. 

Вълната от кашмир се използва предимно като суровина за дрехи. Като затоплящи пуловери, шалове или шапки са особено популярни през зимата.

Цени на кашмирената вълна

Цените на кашмирената вълна са сред най-високите на пазара на вълна. Причината за това са многото „правила“, които трябва да осигурят оптимални условия за живот на козите. Същото се отнася и за сложния процес на обработка. Само суровината струва около 400 лева на килограм.

Когато разглеждате средните цени, за да се допитате за стойността на кашмирената вълна, важно е делът на кашмир вълна да бъде внимателно проучен. Регламентът на ЕС за текстила 100 // 2011 гласи:

1. Продуктите, които са етикетирани, че съдържат кашмир, трябва да съдържат най-малко 85 процента от ценната вълна.

2. Тези продукти със съдържание на кашмир трябва да съдържат най-малко 14,5 процента кашмир.

3. На етикета да пише- 100 процента кашмирена вълна, е разрешено само, когато наистина има 100 процента от вълната

Хуманното отношение към животните

Получаването на ценната кашмирена вълна е много сложно - нищо чудно, че много производители се опитват да спестят колкото се може повече от материала, за да увеличат печалбата. 

Поради тази причина е препоръчително да обърнем внимание как е произведен красивият нов пуловер от кашмир - страната на произход е особено важна тук. В Китай или Монголия животните се отглеждат в огромни стада, което прави невъзможно да се отдаде достатъчно внимание и грижи на всички.