Ако някога ви се е налагало да понасяте неприятна миризма от прясно изпраното ви пране, не сте сами. Въпреки че това е по-често срещан проблем, отколкото повечето хора смятат, причините за него са достатъчно фини, за да не забележите миризмата веднага. 


Благодарение на остатъците от влага, перилен препарат и мръсотия, специфични миризми в чистото пране могат да се появят за определен период от време. Този проблем, разбира се, може да бъде разрешен и дори предотвратен с няколко прости мерки. С това казано, нека да разберем защо дрехите ви миришат след пране и как да се отървете от лошата миризма в чистото пране.


Мръсна/нехигиенична пералня

Най-често основната причина за неприятно миришещите изпрани дрехи е самата пералня. Тъй като пералните машини са проектирани да могат да задържат вода, това означава, че понякога водата може да се застоява и на свой ред да се развият бактерии, мухъл и варовик. Всичко това може също да блокира филтрите в машината, като по този начин влоши проблема. Освен това, натрупването на остатъци от перилен препарат, комбинирано с мръсотия, също може да причини бактерии във вашата перална машина; следователно, добро начало е да почистите самата пералня . 


Това включва използването на топла вода и мек почистващ продукт за цялостно почистване и изплакване на чекмеджето за препарат, филтъра и гумените уплътнения в барабана за пране. След това избършете всичко с чиста, суха кърпа и пуснете празен цикъл на пране с гореща вода, за да завършите. 


Използване на твърде малко или твърде много перилен препарат

Причината, поради която етикетите на бутилките с перилен препарат препоръчват количеството перилен препарат, което да добавите към вашите прания, е, че по-малкото количество прах (очевидно) не измива достатъчно добре, оставяйки ви с миризма. От друга страна, използването на твърде много прах за пране не изплаква добре, което води до натрупване на остатъци. Имайки това предвид, винаги разчитайте на подходящи мерителни чаши и следвайте инструкциите на перилния препарат, за да сте сигурни, че твърде малко или твърде много прах за пране не е причината за лошите миризми в изпраните дрехи.


Претоварване на пералнята

Ако се опитате да натъпчете колкото се може повече плат в едно пране, потенциално причинявате повече вреда, отколкото полза. Въпреки че има смисъл да се извършва колкото се може повече пране в рамките на един цикъл, прекаляването може да провали целта. Причината е, че когато машината е претоварена, няма достатъчно място в барабана за препарата и водата да се разнесат и в крайна сметка да влязат в дрехите. Когато имате работа с неравномерно пране по този начин, мръсотията и петната ще се задържат след прането, което ще доведе до лоши миризми и неизбежно ще ви принуди да перете дрехите отново. 


За да избегнете това, уверете се, че количеството пране, което перете, е в съответствие с настройката за натоварване на машината (т.е. малко, средно/обикновено, голямо и т.н.).


Не изкарвате дрехите навреме

Ако все още не сте наясно с това, оставянето на изпраните дрехи да стоят в машината е основно не-не! Въпреки че е добре да ги извадите след няколко минути след приключване на прането, оставянето им да престоят твърде дълго означава, че влагата в дрехите се застоява, което на свой ред ги кара да миришат на застояло. Настройването на таймер или напомняне на телефона ви, така че да сте наясно кога цикълът на пране е завършен, е добра идея. По този начин можете да изсушите дрехите си, преди да имат шанс да изчезнат и да развият миризма на влага.


Неправилно сушене на изпрани дрехи

Независимо дали сушите на въздух или използвате сушилня, за да изсушите прането си , там също може да има нещо объркано. При сушенето на въздух е най-добре да се уверите, че въздухът около дрехите не „витае“. Това, от което се нуждаете, е добра вентилация, която издухва изпаряващата се вода от дрехите, като по този начин спомага за изсъхването на дрехите достатъчно бързо, за да предотврати появата на миризма на плесен и влага. Имайки това предвид, влажният въздух може да поддържа дрехите влажни, независимо от вентилацията. Така че, ако сушите на закрито, помислете за инвестиране в сушилня.


По същия начин, когато използвате сушилня, трябва да сте сигурни, че не сте претоварили сушилнята, в противен случай сушенето ще бъде на части. Когато това се случи, влагата се задържа в тъканта дори след завършване на цикъла на сушене. 


Няма Проветрение

Връщайки се към въпроса за вентилацията, съхраняването на вече изсушени дрехи също изисква известно внимание. Застоялият въздух около дрехите, натъпкани в чекмеджето, може да причини миризма на плесен или плесен, която е не само неприятна, но може да предизвика и алергии. Затова е препоръчително дрехите да се закачат, вместо да се сгъват и трупат. Това поддържа вентилацията около тъканта и на свой ред предотвратява миризмата на мухъл . Ако трябва да ги държите в шкафове или чекмеджета, уверете се, че има достатъчно място вътре, така че тъканите да могат да се проветрят.


Съхранение на тъкани твърде дълго

Сезонното облекло има тенденция да страда най-много тук поради бездействане през част от годината. Тъй като ще носите само по-дебели или по-изолирани дрехи през зимата, тези дрехи ще стоят недокоснати в гардероба ви поне няколко месеца. Това означава, че дори едно измиване може да не премахне напълно остатъчните миризми. Най-добрият начин да разрешите този проблем е като изсушите тъканите на слънце на открито. Бризът и слънчевата светлина ще направят чудеса с дрехите, гарантирайки, че няма да останат микроби, нито миризма.


Когато прибирате дрехите за продължителни периоди като този, добра идея е да включите ароматизирана торбичка в гардероба , където ги съхранявате. Това облекчава усилията за премахване на всякакви миризми.


Липса на омекотител за тъкани или бял оцет

Друг ефективен начин да се отървете от лошата миризма в дрехите след пране е като използвате омекотител или бял оцет. Омекотителите миришат страхотно и следователно помагат на ситуацията по този начин, докато белият оцет ще неутрализира миризмите, които се появяват в дрехите . За още по-голям ефект можете да добавите както омекотител, така и бял оцет към цикъла на пране и да се насладите на всички предимства, които носят!


Пускане само на цикли на студено пране

Въпреки че за много видове тъкани се препоръчва по-ниска температура на водата, тъй като ги предпазва от големи щети, тя може да ограничи почистващия потенциал на вашата пералня и използвания перилен препарат. Просто казано, горещата вода почиства по-дълбоко от студената вода. Следователно, ако символите/инструкциите за пране на етикета за грижа на облеклото позволяват, помислете вместо това да ги пуснете през горещ цикъл. От друга страна, за тъкани, които не могат да се перат в гореща вода, надстройте перилния си препарат с по-ефективен такъв при по-ниски температури и помислете за пускане на по-дълъг цикъл на пране.


Ако искате да предотвратите миризмата на дрехите си след пране, информацията по-горе ще ви служи добре! Като научите за причините и се придържате към съветите, споделени в тази статия, не би трябвало да имате проблеми да поддържате тъканите си да миришат възможно най-свежо и неутрално. Освен това е важно да следвате инструкциите за почистване на етикетите на дрехите, етикетите на препаратите за пране, както и в ръководството за пералната машина. По този начин няма да рискувате да повредите нещо в процеса, докато дрехите ви излизат ухаещи на свежест и пролет!