Какво е микрофибър? Предимства на Супер-материята
КАКВО Е ТЪКАН ОТ МИКРОФИБЪР?
Може да го видите навсякъде: от моп за прах, до спортно облекло и кърпи. Но какво всъщност представлява тъканта микрофибър? И какво прави влакното толкова универсално?
Микрофибрите принадлежат към химичните влакна. Те са невероятно тънки, дори по-тънки от копринените влакна (които са около една пета от диаметъра на човешката коса). В текстилната промишленост микрофибрите се определят като нишки, чиято финост е по-малка от 1 dtex. Това означава, че 10 000 м от такова влакно не могат да тежат повече от 1 g. Свойствата могат да варират в зависимост от материала, използван за производството. Резултатът е невероятно адаптивен плат с много предимства пред тъканите от естествени влакна.
ОТ КАКВО Е ИЗРАБОТЕНА ТЪКАНТА МИКРОФИБЪР?
Най-често срещаният синтетичен материал, от който са направени микрофибрите, е полиестер. Въпреки това, в зависимост от това какво трябва да се направи от микрофибрите, може да се използва и найлон и други полиамиди. Често срещан предразсъдък към изкуствените влакна е, че те са по-малко екологични от тъканите, изработени от естествени влакна. Въпреки това, заслужава да се отбележи, че пестицидите не се използват при производството на микрофибри. Оцветяването на прежди не изисква никаква вода, което означава по-малко отпадъци като цяло. За сравнение, при боядисване на памук е необходимо много голямо количество вода.
Производителите променят и комбинират съставите от различни видове, размери, дължини и форми на влакна, за да поддържат определени свойства и подчертават предимствата. Използването на определени влакна може например да направи тъкан водоустойчива или особено мека.
ЗА КАКВО СЕ ИЗПОЛЗВА МИКРОФИБЪР?
Микрофибърът предлага цяла гама от положителни свойства и затова е подходящ за широка гама продукти.
Най-известната употреба на влакната е в производството на почистващи продукти като микрофибърни кърпи, парцали за почистване и мопи. Тъй като преждата може да абсорбира седем пъти повече от теглото си във вода, незначителни или големи разливания могат лесно да бъдат изтрити. Още по-полезно е, че микрофибрата може да абсорбира бактериите от мръсни повърхности. По време на производството влакната се разделят на отделни нишки, което ги прави особено ефективни при събиране и улавяне на мръсотия. В допълнение, микрофибрата може да привлича и улавя бактерии и вируси от много повърхности. Патогените се хранят с органични вещества - Следователно синтетичната природа на микрофибърните кърпи е перфектна, тъй като бактериите се улавят в нишките от нишки и след това се убиват. По този начин рискът от разпространение на микроби и болести в кухни, болници и навсякъде, където се използват кърпи от микрофибър, се намалява. Нишките също са меки и нежни, така че дори чувствителните повърхности да не се повредят, ако се почистват често.
Нишките на микрофибрите са невероятно абсорбиращи, което ги прави идеални за производството на спортни дрехи. Влагата се абсорбира от тялото и се транспортира до външната част на дрехата, където се изпарява. Това поддържа кожата хладна и суха дори по време на интензивни тренировки. Поради високата еластичност, платът е едновременно удобен и издръжлив.
От друга страна, за всекидневно облекло и тапицерия се използва различен вариант на микрофибърни материали, при които нишките не се разделят. В този случай платът не трябва да е толкова абсорбиращ, колкото за почистване на парцали или спортни дрехи, но преди всичко мек и уютен. Микрофибрите се използват за производство на текстил, който трябва да бъде едновременно здрав и мек. Те се използват за изработка на дрехи като якета или поли, както и имитация на велур, който е не само удобен за животните, но и по-евтин от истинската кожа. Този така наречен велур от Alcantra е популярен за производството на модни аксесоари, тапицерии, калъфи и интериора на автомобилите.
ПРОИЗХОД ОТ ТЪКАН ОТ МИКРОФИБЪР
Въпреки че микрофибрата се използва всеки ден, не е 100% известно откъде идва материалът. Интересна история на произхода е, че японците създават лека и лъскава материя за изработка на дамски бански костюми през 70-те години. Това обаче не е успешен проект, тъй като банските костюми попиват твърде много вода и станали много тежки: платът е бил преоткрит 10 години по-късно в Европа и се превъръща в абсорбиращ материал за почистване.
ВИДОВЕ МИКРОФИБЪР
Платовете от микрофибър могат да бъдат класифицирани в две различни категории. Има сложни микрофибри и прости микрофибри. Тези категории се отнасят до състоянието на влакната по време на производството.
СЛОЖНИ
Тъканите за разделяне на микрофибър не са изработени от отделни влакна, а от многофиламентна прежда. Отделните влакна са разделени на много мънички нишки. Поради големия брой точки на контакт между кърпа от микрофибър и повърхността, която трябва да се почисти, дори най-малките частици мръсотия могат да се прихванат, без да се повреди повърхността.
ПРОСТИ
Тази версия на микрофибри не е подходяща за почистване на артикули или спортни дрехи, тъй като те са само наполовина по-абсорбиращи като сложните микрофибри. Ако не сте сигурни какъв тип микрофибър е текстила, просто прокарайте ръката си по повърхността на материята: Тъканите, изработени от сложни влакна, се усещат като малки неравности.
ПРЕДИМСТВА И НЕДОСТАТЪЦИ НА МИКРОФИБРАТА
Подобно на други тъкани, микрофибрата има своите предимства и недостатъци. Гъвкавостта го прави универсален, който може да бъде напълно адаптиран към конкретно приложение и задача.
ПРЕДИМСТВА
✓Нежна повърхност
✓Хигиеничен
✓Подходящ за носене
✓Меко усещане върху кожата
✓Може да се третира с антибактериални химикали
✓Лек
✓Водоотблъскващ
✓Абсорира течности
✓Издръжлив при правилна грижа
НЕДОСТАТЪЦИ
✓Изисква специални грижи
✓По-високи разходи за производство