Каква е най-добрата температура за пране на чаршафи и спално бельо?

Прането на вашето спално бельо не винаги е точна наука и понякога може да има малко объркване относно това какви настройки да изберете на вашата пералня. За щастие създадохме най-доброто ръководство за избор на оптимална температура на пране и скорост на центрофугиране.
В тази статия обясняваме какви са разликите между горещо и студено пране, кое от двете може да искате да изберете в зависимост от вашия тип спално бельо. И така, без повече приказки, как се справяте с почистването на чаршафите?
По-добре ли е да перете чаршафи в топла или студена вода?
Често има дебат дали трябва да перете чаршафите си на горещ или студен цикъл. Истината е, че има предимства и за двата варианта и може да има някои случаи, когато горещото пране е за предпочитане и обратното. За да изясним нещата, ще очертаем плюсовете и минусите на измиването с гореща и студена вода. Преди да разгледаме разликите и предимствата на всеки от тях, е важно да разберем какво всъщност имаме предвид под измиване с гореща и студена вода:
Измиването със студена вода обикновено се отнася до цикъл, който работи при температура между 20° и 30°.
Измиването с топла вода обикновено се отнася до цикъл, който работи при температура около 40°.
Измиването с гореща вода обикновено се отнася до цикъл, който работи при температура над 40°.
Плюсове и минуси на горещата вода при пране на чаршафи
Що се отнася до предимствата на прането на чаршафи в гореща вода, основното предимство е ефективността на високата температура срещу потенциално вредни бактерии (и особено устойчиви петна!). Това е нещо, което не винаги можете да получите на ниска температура, така че го имайте предвид, когато зареждате прането си.
Въпреки това, основният недостатък на прането на чаршафи в гореща вода е възможността за повреда на тъканите, особено ако имате деликатни тъкани. Въпреки че горещата вода е полезна в борбата с микробите, също така е известно, че допринася за избледняване на цвета, по-бързо износване и свиване.
Плюсове и минуси на студената вода при почистване на чаршафи
Точно както има причини да изперете с гореща вода, има и предимства от прането на чаршафите със студена вода; най-забележителното от които е нежността, с която цикълът се отнася към спалното бельо и тъканите ви.
Това е особено полезно предимство, ако се опитвате да удължите живота на чаршафите си. Освен това има екологични и икономически предимства от прането на чаршафи в студена вода, като по-ниската температура на прането изисква по-малък разход на енергия.
От друга страна обаче, когато перете спално бельо при цикъл с ниска температура, е важно да прочетете специфичните изисквания за пране, за да сте сигурни, че се борите ефективно с микроби, акари и бактерии.
Кога да използвате топла вода за пране на чаршафите си
Обикновено трябва да можете да перете чаршафите си с по-хладна вода, така че не се страхувайте да поддържате температурата на прането ниска (освен ако конкретният етикет на вашето спално бельо не предполага друго). Въпреки това, има случаи, когато може да е полезно вместо това да използвате по-топла вода:
✔Чаршафи с петна: по-често прането на чаршафите ви на гореща настройка ще свърши чудесна работа за премахване на упорити следи и петна. Но не само това; помага за цялостно почистване на естествените масла, мръсотия и мазнотия, които сте натрупали просто чрез сън, което е особено полезно през горещите и потни летни месеци. Имайте предвид обаче, че горещата вода всъщност може да остави определени петна, като вино, кафе и кръв, така че може да е полезно да потърсите съвет в тези случаи.
✔ Борба с цветен прашец и алергени: ако сте особено предразположени към въздействието на цветен прашец или други обичайни алергени, може да ви е от полза да подложите спалното си бельо на топла или гореща вода, за да поддържате вашите чаршафи удобни. Като алтернатива можете да следите за хипоалергенно спално бельо.
✔За да убиете микробите и бактериите: накрая, друга важна причина да използвате топла вода за пране на чаршафите си е да убиете наличните микроби и бактерии. Примери за случаи, в които това може да е необходимо, са ако наскоро сте страдали от заболяване или ако редовно оставяте домашните си любимци да се сгушат наблизо.
Съвет: Ако все пак възнамерявате да перете чаршафите си с топла вода, може да е полезно предварително да третирате изпъкналите петна (за да предотвратите залепването им) и да проверите устойчивостта на цветовете на вашето спално бельо – не всички бои са устойчиви на избледняване при горещи условия.
Кога да използвате студена вода за пране на чаршафите си
Както споменахме, в повечето случаи спалното бельо и чаршафите ви трябва да могат да се перат при цикъл с ниска температура, което може да помогне за удължаване на живота им, като същевременно намалява количеството енергия, което консумирате. Примери за случаи, при които по-студеното измиване може да е от полза, включват:
✔Ежедневно пране: ако подлагате чаршафите си на рутинно пране, може да не е необходимо да повишавате температурата над 30°. Например, ако нямате очевидни петна и просто извършвате седмичното си пране.
✔Деликатни тъкани: ако вашето спално бельо е изработено от деликатна материя като коприна или бамбук, е по-добре да перете с по-хладка вода, за да предотвратите повреда на влакната. Ако някога не сте сигурни, най-добре е да проверите етикета за грижа на спалното бельо и чаршафите си.
✔Ярко оцветено: ако имате ярко оцветено спално бельо, може да се притесните, че боята ще се разтече или ще избледнее. Изпирането на чаршафите ви на по-студена настройка ще предотврати такова избледняване и ще запази жизнеността на цветовете. Най-засегнати са черният и червеният цвят. Отново, ако не сте сигурни, вижте етикетите.
Съвет: Ако възнамерявате да перете чаршафите си със студена вода, може да е полезно да се уверите, че използвате подходящ перилен препарат за студена вода и избирате нежен цикъл.
На каква температура да перете чаршафи/спално бельо?
След като вече сте разбрали разликите между студено и топло пране и предимствата на всяко от тях, време е да се задълбочите в оптималната температура на пране за всеки тип спално бельо. И така, от памук и лен до устойчива коприна от бамбук и евкалипт, прочетете, за да разберете при каква температура на пране да перете чаршафи.
Памучни чаршафи / спално бельо - Препоръчителна температура: до 60°C
Обикновено памучните чаршафи са относително лесни за поддръжка и можете да ги перете на почти всяка настройка. Това е така, защото тъканта е доста издръжлива и може да понесе всякакви температури на пране.
Така че, не се колебайте да изберете настройката, която ви е най-удобна, независимо дали това е по-хладен цикъл за седмичното ви пране или по-висока температура, за да се отървете от упорити петна или микроби и акари.
Памучното спално бельо е издръжливо и лесно за поддръжка. Прането при по-високи температури осигурява цялостно почистване и хигиена.
Спално бельо от Лен - Препоръчителна температура до 40°C
Тъй като ленът е относително деликатен плат, често е най-добре да перете тези чаршафи на ниска температура и нежен цикъл, като вземете под внимание всички други специфични инструкции на етикета за грижа. Подлагането на бельото ви на горещо пране може бързо да доведе до увреждане на влакната и в някои случаи дори да доведе до свиване.
За най-добри резултати често се препоръчва да перете спалното бельо с умерен перилен препарат и да избягвате претоварването на машината, за да позволите на спалното бельо да циркулира правилно.
Ленът е известен със своята здравина и дишане. Прането на умерени температури запазва нейното качество и комфорт.
Бамбукови чаршафи - Препоръчителна температура до 40°C
Когато перете спално бельо от бамбук, важно е да избягвате топла или гореща вода и вместо това да изберете хладка, която предпазва влакната на тъканта от повреда. Това означава да поддържате пералнята си при температура под 30°C и да я настройвате на щадящ цикъл.
За най-добри резултати никога не използвайте белина и избягвайте омекотителите, тъй като те могат да съдържат вредни химикали. За щастие, бамбукът е естествено копринен и така или иначе ще става по-мек с всяко измиване.
Спалното бельо от бамбук е известно със своите дишащи и влагоотвеждащи свойства. Прането при 40°C гарантира чистота и цялост на тъканта.
Спално бельо от коприна, евкалипт - Препоръчителна температура до 30°C
Поради деликатната природа на коприната и сатена (и тяхната етична алтернатива спалното бельо от коприна от евкалипт), важно е пералната ви машина да е настроена към нискотемпературен и щадящ цикъл. В противен случай рискувате значително и непоправимо да повредите влакната. За да предотвратите закачане дори в хладна вода, може да е полезно да използвате и мрежеста торба за пране.
Спалното бельо от коприна изисква нежна грижа. Прането при по-ниски температури помага да се запази мекотата и луксозното усещане.
Каква температура на водата убива бактериите в пералня?
Независимо дали пускате чаршафите си през редовен цикъл, справяте се с разливи и петна или наскоро сте прекарали няколко дни в леглото с болест, напълно естествено е да сте малко загрижени за наличието на бактерии.
Най-простият начин за унищожаване на ужасните микроби е да измиете чаршафите си с гореща вода. Това означава да настроите вашата пералня на цикъл от 60°. Разбира се, това не е подходящо за всички видове материи, поради което предлагаме няколко алтернативни решения.
Използвайте дезинфекциращ перилен препарат: тъй като не всички тъкани могат да се перат на гореща настройка, важно е да използвате дезинфекциращ перилен препарат. Много от тях съдържат белина, но има перилни препарати, които не са токсични и не съдържат вредни химикали, което винаги е за предпочитане (за вашето собствено здраве, както и за това на вашето спално бельо).
Сушете спалното си бельо на слънце: след като спалното ви бельо премине през пералнята, полезно е да го изсушите на слънце. Това е така, защото слънцето е естествен дезинфектант и ще помогне за елиминирането на всички останали бактерии или микроби.
Как да перете спално бельо в пералня
Когато става дума за пране на чаршафи, ще трябва да следвате три прости стъпки: избор и измерване на вашия перилен препарат, избор на подходящ настройка и идентифициране на правилната скорост на центрофугиране.
1. Добавете правилното количество перилен препарат
Когато подлагате спалното си бельо на цикъл на пране в пералня, е важно да добавите точното количество перилен препарат без химикали, тъй като това може да повлияе както на чистотата, така и на продължителността на живота на вашите чаршафи.
За да прецените най-добре правилното количество, вижте инструкциите на кутията с прах за пране или бутилката с перилен препарат, но имайте предвид, че количеството може да варира в зависимост от размера на зареждането, твърдостта на водата и нивото на петна.
2. Каква настройка да изберете за пране на чаршафи?
След като добавите своя перилен препарат, е време да изберете подходящата настройка за вашия материал за спално бельо и ниво на замърсяване. Както подчертахме, някои тъкани могат да понасят по-високи температури, докато някои могат да се перат само при по-хладен цикъл, така че вземете под внимание препоръчителните настройки на етикета за грижа за вашето спално бельо или чаршаф.
3. Каква скорост на центрофуга да използвате за чаршафи?
Изборът на правилната температура е едно нещо, но вероятно ще трябва да изберете и скорост на цикъла, преди да можете да настроите вашата пералня. Както при температурата, някои тъкани са сравнително издръжливи и могат да понасят по-високи скорости, но някои като коприна, бамбук и лен се възползват от по-нежен цикъл.
Знаем, че прането на спално бельо не винаги е точна наука, но да се надяваме, че вече се чувствате малко по-добре подготвени да се заемете със следващото пране на спално бельо, независимо от вида спално бельо, което притежавате!