Задължително ли е гладенето на спалното бельо?


Мненията се различават значително по въпроса дали спалното бельо трябва изобщо да се глади.

Със сигурност някой материи не е необходимо да се гладят, за други е препоръчително. 

Особено, ако ги поставите спалното бельо в сушилнята след пране, гладенето не е необходимо. В повечето случаи е достатъчно спретнато сгъване. Но ако сте перфекционист и искате да гладите чаршафите си, ще ви дадем няколко ценни съвета по-долу.


Различните видове материи за спално бельо


Дали трябва да гладите спално бельоси или не, зависи преди всичко от материала.

Погледнете внимателно етикета за грижа за спалното бельо, тъй като някои материали не понасят добре топлината на ютията. Тези материали включват:

✓ спално бельо от микрофибър

✓ полиестер

✓ коприна

✓ мако сатен

памучен сатен


Спалното бельо от памук, обаче обикновено е доста набръчкано след измиване; това спално бельо може да се глади доста дорбре.


Пране на спално бельо - трябва да вземете предвид и тези съвети


Препоръчва се да сменяте спалното бельо най-късно на две седмици. В края на краищата възрастен човек губи до половин литър пот средно за седем часа, които прекарва в леглото си през нощта, особено в горещите летни нощи.

В матрака и спалното бельо има около 1,5 милиона акари, така необходимостта от редовно пране става очевидна. За да убиете всички акари, трябва да миете чаршафите си на 60 градуса по Целзий; 90-градусовата програма за измиване е разбира се още по-добра.

Ако миете спалното си спално бельо на 90 градуса по Целзий, можете да сте сигурни, че всички бактерии и микроби са надеждно отстранени - това е особено важно през студения период. Не претоварвайте пералната си машина, а добавете само толкова, че прането все още може да се движи свободно в барабана.

Ако обичате аромата на омекотител за тъкани, не се колебайте да добавите капачка към прането, но не добавяйте омекотител към спално бельо от микрофибър.


Добрата подготовка е всичко, когато гладите спално бельо!


След пране не оставяйте спалното бельо в машината прекалено дълго, а го закачайте на простора възможно най-бързо. Може, разбира се, да сложите и спалното бельо в сушилнята, особено през зимата. Ако искате след това да гладите спалното бельо, не забравяйте да изберете подходящата настройка на ютията.


Гладене на спално бельо - начинаещите също могат да се справят перфектно!


Тъй като спалното бельо се състои само от гладки повърхности, гладенето на спално бельо е много по-лесно от гладещите ризи например. Най-добрият начин за гладене на спалното бельо е с ютия на пара. Производителят Miele има особено препоръчителен модел с уникална структура в своята гама. С тази ютия можете да се плъзгате нежно и ефективно по вашето пране.

Вече има дори машини за гладене, които са оборудвани с гладко работещи ролки и изглаждат спалното бельо за няколко секунди. С такъв модел ще имате център за гладене у дома! Можете да зададете скоростта на ролката с две скорости, например на гладещата машина на Miele.

Ако разполагате само със суха ютия, не забравяйте да навлажните прането си малко преди гладенето. Ако често се налага да гладите големи количества пране, струва си да си купите станция за парно гладене.

Най-голямото предимство е, че резервоарът за вода може да побере до два литра вода; така си спестявате постоянното зареждане на вода. За съжаление, тези станции за гладене също изискват малко повече пространство от конвенционалните парни ютии и са доста по-скъпи.




Също така е важно


Когато купувате ютията си, обърнете внимание на изхода на пара: добрите модели произвеждат пара между 60 и 70 грама в минута. Колкото по-висока е тази стойност, толкова по-бързо се премахват бръчките.

Гладенето на спално бельо не е твърде трудно и е лесно дори за начинаещи. Гладенето на спалното бельо на дъска за гладене обаче е малко тромаво, тъй като долните чаршафи и пликовете за завивки са доста големи и може да се объркате малко в началото, от къде да почнете.

Най-добре е да започнете с възглавниците. Преди гладене обърнете възглавницата и затворете всички копчета или ципове. Сега всичко, което трябва да направите, е да плъзнете ютията върху тъканта, докато стане гладка.


Няколко съвета за по-добро гладене


Ако изобщо не ви харесва гладенето, помислете как да го направите по-удобно. Важна е например добрата светлина, така че да виждате и малките бръчки. В противен случай разочарованието се появява по-късно, когато искате да поставите готовото гладено спално бельо в гардероба и забележите малките гънки.

Как да гладите спалното си спално бельо, можете да намерите на етикета. Ако символът за гладене е зачеркнат, трябва да избягвате гладенето. Трябва да проявите повишено внимание, особено с изкуствени влакна, тъй като те могат дори да изгорят, ако температурата е твърде висока.

Ако има една до три точки в символа за гладене на етикета, може да гладите спалното си спално бельо без колебание. В три точки се допускат температури до 200 градуса по Целзий; в този случай можете да изберете най-високата настройка за ютията си.

И малка хитрост: Може да гладите чаршафи и пликове за завивки директно на матрака, само внимавайте с температурата, да не изгорите матрака. Може да сложите памучно одеяло за сигурност. 


Гладене на спално бельо - ползите за скептиците


Гладенето на спално бельо със сигурност не е задължително, но може да намерите тези предимства за убедителни:

✓ гладеното спално бельо изглежда  по-спретнато

✓ гладеното спално бельо се сгъва по-лесно и заема по-малко място в гардероба

✓ гладенето премахва остатъчната влага от спалното бельо

✓ ако перете при по-ниска температура, гладенето може да доубие остатъчните микроби и акари.