Как да перем и да се грижим за спално бельо от лен? - Пълно ръководство

В тази статия ще ви дадем някои основни насоки, които да ви помогнат да запазите красивото си спално бельо от лен през следващите години. Моля, не забравяйте винаги да проверявате етикета на продукта, тъй като инструкциите за грижа могат да се различават в зависимост от уникалната конструкция на всяка тъкан.
ОБЩ ПРЕГЛЕД НА СПАЛНОТО БЕЛЬО ОТ ЛЕН
Често срещано погрешно схващане е, че за лен е трудно да се грижи човек или че е само за химическо чистене. Всъщност ленът се почиства супер лесно и най-добре да НЕ се чисти химически. Изработено от целулозни влакна, които растат във вътрешността на лененото растение (или Linum usitatissimum), ленът се отглежда и използва като текстил в продължение на хиляди години. Тъй като е толкова естествен и прост плат, грижата за него също е проста. Спалното бельо всъщност става по-меко и по-абсорбиращо след всяко пране, което е една от причините да го обичаме толкова много. Макар и лесни за грижи, има няколко неща, които трябва да знаете за прането на вашите ленени продукти, които се различават леко от това как бихте измили други подобни, естествени материи като памук.
КАК ДА ПЕРЕТЕ СПАЛНО БЕЛЬО ОТ ЛЕН
Както бе споменато по-горе, няма нужда да носите спалното си бельо на химическо чистене. За разлика от по-структурираните ленени продукти като костюми и блейзери, по-голямата част от ленените продукти могат да се перат в пералня и разбира се, да се перат на ръка, ако желаете.
МАШИННО ПРАНЕ НА СПАЛНО БЕЛЬО ОТ ЛЕН
Програма за пране
Винаги перете спалното бельо от лен на най-лекия цикъл на вашата машина, за да го предпазите. Ако е възможно да изберете нивото на водата, винаги използвайте максимално предложеното. Вашето спално бельо трябва да може да се движи свободно в машината.
Опитайте се да не претрупвате пералнята с твърде много дрехи наведнъж. Това може да накара тъканта да загуби своята форма.
Както при цялото пране, уверете се, че всички други предмети в пералнята са сходни по отношение на цвят, тегло и инструкции за пране - т.е. леките памучни тъкани, бельото и други деликатни дрехи биха били подходящи за пране заедно с вашето спално бельо от лен. Избягвайте да перете ленени дрехи или спално бельо заедно с тежки предмети, като дънки или кърпи.
ТЕМПЕРАТУРА
Винаги перете спално бельо от лен в хладка вода. Препоръчваме не повече температура от 40 градуса, тъй като установихме, че това е най-ефективната настройка за премахване на мръсотия, както и всички химически остатъци от използвания препарат. Остатъците от перилен препарат могат да влошат влакното на тъканта, ако не се изплакнат правилно.
ПРАХ ЗА ПРАНЕ
Спалното бельо от лен е най-добре да се пере с мек перилен препарат, който се препоръчва за деликатни тъкани и е без оптични избелващи агенти (химикали, които много често се използват в препаратите за подобряване на цветовете на тъканите). Тези препарати са чудесни за запазване на бялото, но също така могат да отслабят някои влакна и тъкани.
Дори се препоръчва да изперете чаршафи от лен с изцяло натурален препарат за пране! Като алтернатива, лен може да се пере с препарати, предназначени за бебешки дрехи.
ОМЕКОТИТЕЛ
Омекотителят за тъкани не се изисква или препоръчва да се използва върху нашите ленени продукти. Ленът е красива, естествена материя, която омеква драстично с течение на времето. Затова оставете изкуствения омекотител и оставете природата да го направи.
РЪЧНО ПРАНЕ НА СПАЛНО БЕЛЬО ОТ ЛЕН
Ръчното пране на спалното ви бельо е определено приемливо, но вероятно е най-добре да използвате този метод, когато тъканта не е силно замърсена (за силно замърсени дрехи се придържайте към пералната). Също така би могло да бъде добра идея ръчното пране, когато бельото има свободно тъкане, за да се избегне всякакъв риск за раздърпване на плата.
Ако решите да изперете ръчно спално бельо или дрехи от лен, важат същите общи правила, както когато ги перете в пералнята: не забравяйте: в хладка вода, използвайки само мек препарат и да се уверите, че целият препарат е напълно изплакнат от бельото преди сушене.
Поставете бельото в чиста мивка или леген, с мекия / изцяло натурален препарат и хладка вода. Използвайте леко разтъркване с ръце, разбърквайки лененото спално бельо или дрехи във водата за минута-две. Никога не извивайте, усуквайте и не търкайте тъканта. Вместо това извадете спалното бельо от мивката, след като сте ги изцедили добре, източете сапунената вода, изплакнете мивката и напълнете отново с хладка вода. Изплакнете спалното бельо и повтаряйте, докато водата е бистра.
СУШЕНЕ НА СПАЛНО БЕЛЬО ОТ ЛЕН
Що се отнася до сушенето на спално бельо от лен, сушенето на въздух е най-доброто за дълготрайност на тази нежна и естествена материя, въпреки че понякога може да се чувства малко твърдо. Поради тази причина препоръчваме комбинация от въздушно и машинно сушене.
Първо поставете спалното бельо в сушилнята за около 10 минути, на слаба до средна температура. Имайте предвид, че сушенето на по-малко дрехи в сушилня ще позволи по-равномерно изсушаване, така че може да ги изсушите на партиди.
Забележка: бельото изсъхва много по-бързо от памука, така че бъдете внимателни.
Извадете чаршафите от сушилнята, докато все още са леко влажни. Закачете ги или ги разстелете някъде плоски, за да завършите процеса на сушене. Гравитацията ще свърши работата по премахване на почти всички бръчки.
ТРЯБВА ЛИ ДА ГЛАДЯ СПАЛНО БЕЛЬО?
Няма нужда да гладите ленени дрехи или спално бельо. Всъщност обичаме присъщите естествени гънки, които придават на бельото отпуснато, меко усещане. Ако обаче чаршафите ви са станали прекалено набръчкани, не се колебайте да гладите, но го правете, докато тъканта е все още влажна. Използвайте средно гореща ютия за настройката на парата. По-светлите цветове могат да се гладят от двете страни, докато по-тъмните трябва да се гладят само от обратната страна.
КАК ДА ПРЕМАХНЕТЕ ПЕТНА ВЪРХУ ЛЕН
Винаги когато е възможно, препоръчваме почистване на петна веднага. Опитайте да поръсите сода бикарбонат върху петното и след това да добавите няколко капки оцет. Натрийте (не търкайте) петното със салфетка, за да попие влагата, и повторете процеса, ако е необходимо.
По-лесно е да се премахнат петна от естествен ленен продукт, за разлика от синтетичната тъкан. Важно е само да третитаре петната вегнага.