Текстилната индустрия е една от най-големите индустрии в света. Производството на текстил през годините е допринесло за значителни екологични проблеми, особено поради замърсяването на водата, до което води. Памукът, който се използва в около половината от цялото производство на текстил и е изключително водоемък. За производството на един килограм памук може да са необходими до 29 000 литра вода, да не говорим за химикалите, използвани за отглеждане, почистване и боядисване на тъкани.


За производството на обикновена тениска в памук са използвани 2700 литра вода и 150 грама химикали. През последните десетилетия производството на текстил, главно в Югоизточна Азия, има последствия, които унищожават земеделските земи и замърсяват подпочвените води.


Друг важен екологичен аспект на производството на текстил са емисиите на парникови газове. Очевидно е, че производството на памук е важно в този контекст, но като се има предвид, че над половината от целия произведен текстил е на маслена основа - синтетични влакна като акрил, полиестер и найлон - това е ясна връзка с използването на изкопаеми горива и емисиите на въглероден диоксид.


Дървени влакна и щампа


През последните години бяха проведени обширни изследвания за разработване на нови екологични материали в текстила - които не се основават на целулозни влакна от памук или са произведени синтетично от нефт. Освен всичко друго, Heriot Watt School of Textiles and Design, университет за текстил и дизайн в Единбург, Шотландия, работи за намаляване на използването на вода и въздействието на климата от текстилната индустрия и е направил дънки от целулозни влакна от евкалиптовото дърво. Dawn Ellams, завършила студент в университета, наскоро разработи дънки, които се чувстват меки като обикновените дънки и не се свиват или залепват.


В допълнение са разработени цифрови методи за печат, за да се произвеждат дънки, които изглеждат износени, вместо боядисване и измиване на камъни от конвенционалното производство. Това означава, че само една пета от водата, химикалите и енергията са необходими за производството. Производството на качествени дънки струва близо 55 лв, но Ellams се надява да доразвие концепцията и да пусне цяла колекция.


Дрехи и спално бельо от царевица?


Не само в Шотландия дрехите са изработени от нови материали. Училището по текстил в Borås, Швеция, към Центъра за изследвания и иновации в региона Sjuhärad, има текущи проекти за разработване на дрехи, вариращи от нови влакна до интелигентни, интерактивни тъкани, където технологиите и текстилът работят заедно.


Примери за материали, използвани за производството на тъкани, са бамбук и коноп. Това са естествени влакна на основата на целулоза. Те се наричат изкуствени влакна, тъй като целулозните молекули използват химикали, които се регенерират във влакна, подходящи за производство на текстил и спално бельо. Царевицата е използвана за направата на влакна от биологичен материал, но тези тъкани не са достатъчно меки, за да се използват в облеклото. В бъдеще Ян Карлсон, ръководител на проекта в Текстилното училище, смята, че картофеното брашно и смлените мидени черупки  могат да бъдат важни за производството на текстил. Но за да станат тези влакна често срещани, те трябва да се произвеждат в големи количества.


Сред интелигентния текстил, който се разработва, е електропроводим текстил, произведен без използване на метали. Именно Тарик Башир, докторант в Факултета по инженерство и интелигентен текстил към Университетския колеж в Борос и Чалмърс, е разработил техниката, при която влакната са подложени на изпаряване на електропроводими полимери. Парите образуват текстилни влакна, която по този начин запазва своята мекота и гъвкавост, като същевременно има проводими и механични свойства. Надяваме се, че тези тъкани ще се използват, наред с други неща, слънчеви панели, биогоривни клетки и мембрани за антистатични въздушни филтри.


Стратегически потенциал на гората


Тъй като търсенето на хартия в световен мащаб намалява, много горски компании имат излишен капацитет в производството си и виждат възможности за производство на текстилни влакна в своите машини.


Горската промишленост, заедно с текстилната и модната индустрия разработват стратегически програми за научни изследвания и иновации, за да се увеличи производството на дървесни влакна за текстил. Сред новите продукти, които могат да бъдат разработени, са например нетъкани и текстилни материали, направени в хартиени машини.


Горският текстил може да се използва като спешна помощ под формата на одеяла и палатки. Ефективно производство на такива абсорбатори и изолация може да се извърши и когато текстилната и дървообработващата промишленост работят заедно, или защо не плат, който може да съхранява енергия или да разгражда и отделя замърсителите?


За останалото се грижат бактерии


Важно е да сте бдителни, когато купувате „екологично“ облекло. Въпреки че конопът и бамбукът са по-добри за околната среда от памука, химикалите се използват, за да направят тъканта мека и емисиите от оцветяването унищожават много реки. За да преодолее проблемите с оцветяването, Йорген Форс, в дисертация от университета Линей в Калмар, разработи техника за разграждане на утайките от текстилната индустрия.


Идеята е да се използват дървесни стърготини от гората и оризова люспа като субстрат в микробен филтър, където микроорганизмите със специални ензими разграждат остатъците от оцветяването. Днес 10 до 40 процента от най-често срещаните цветове и химикали попадат в технологичната вода при боядисване на текстил. Багрилата не се свързват правилно с влакната на тъканта, но реагират частично с различни вещества във водата. С филтрите на Forss отпадъчните води от пречиствателна станция показват, че 90 процента от водата е обезцветена в рамките на 67 часа.


Изследователите в развиващите се страни проявяват голям интерес към метода, който се надяват да бъде приложен като нова технология в бъдещето на текстилното производство.


Компютърни машини


През последните няколко десетилетия текстилната индустрия претърпя фейслифт. Въпреки че оригиналните машини и техните процеси все още се използват, те са се превърнали в по-модерни в технологично отношение версии на оригиналите. Сега машините, с които квалифицирани работници са работили ръчно, могат да бъдат компютризирани и програмирани да произвеждат текстилни материали. Това развитие се отрази негативно на нивото на заетост в тази индустрия, тъй като има по-малко хора, необходими за управление на машините. Например, заетостта в текстилната промишленост в рамките на Европейския съюз отбеляза спад от 40% през 80-те и 90-те години, сериозен крах на новите процеси. Цените на текстила обаче намаляха поради тази автоматизация, създавайки повече пари за индустрията и страните производители на текстил.


Технологичният напредък в текстилната индустрия включва използването на нови машини. Например:


▶ Машини за плетене - Машините създават трикотажни платове в големи части от материал, вместо дълги ленти, които след това се зашиват заедно.

▶ Плисиране - Плисирането вече може да се извършва само от машини, а не от работници.

▶ Лазерен печат - текстилните машини вече използват лазерен печат, за да създават изображения върху дрехи, като дънки и ризи. В резултат на това дизайните могат да бъдат прехвърлени към материали по-бързо и по-точно.

▶ Цифров печат - Многослойният печат позволява по-сложни дизайни.

▶ 3D принтери - Въпреки че се срещат най-вече само в общността на висшата мода, компании като Nike намират начини да използват 3D печат, за да направят иновативни обувки, технология, която в крайна сметка може да се приложи към по-тънки и по-еластични влакна, за да се създадат истински, меки дрехи.

▶ Нанотехнологии - Текстилната индустрия се стреми да използва нанотехнологии, за да създаде повече научни облекла, като отблъскващи огън, самопочистващи се и водоотблъскващи изделия. Нанотехнологиите също така ще позволят на текстилната индустрия да произвежда продукти с по-ниски енергийни прагове, което помага да се поддържа околната среда.