Кошмарите често са ясни и ярки, смразявайки ни до мозъка на костите. Понякога, когато хората говорят за кошмарите си, може да е трудно да се разберат странните светове и емоции, които подсъзнанието им сервира. Те могат да бъдат за всичко...


Хора в опасност, метеорологични бедствия, ядрена война, безтелесни ръце, излизащи от стени, глави и земя. Може да се окажете, че бягате от змии, от скелети, от вампири, от зли духове и мистични същества.


А понякога не се измъквате.


Според изследването, за около 2 до 8 процента от населението кошмарите могат да бъдат истински проблем. Хората, които имат чести кошмари, може да се страхуват да заспят. Както децата, така и възрастните изпитват кошмари, въпреки че са свързани с детството.


Кошмарите могат да бъдат предизвикани от различни неща, но тези 10 са най-често виновни:


1. Страшни филми, книги или онлайн игри


Лесно е да се разбере как се случва това. Адреналинът ви пречи да намерите релаксацията, от която се нуждаете, за да се отпуснете и да заспите. Често сте въвлечени в разказа.


„Ние сме програмирани да развиваме известна тревожност в отговор на заплаха“, казва пред Bustle Съни Волано, LPC, лицензиран терапевт, специализиран в тревожност. „Въпреки че филмите не са реална заплаха, те създават същия страх в мозъка ви и той има проблеми с разграничаването на реалното от въображаемото. Страшните филми могат да накарат някого да има кошмари, защото задействат реакцията „бий се или бягай“.


2. Стрес, депресия или тревожност


Повече от половината от всички кошмари се случват по време на важно житейско събитие, като например започване на ново училище, смяна на кариерата или раждане на дете.


Ако умът ви не може да спре да се фокусира върху обикновените житейски проблеми, това постоянно безпокойство може също да ви причини кошмари. Хората с тревожност или травма са много по-склонни да сънуват кошмари.


Ако сте човек, който винаги е леко нащрек, това може да ви направи по-чувствителни към страшни образи като кръв, кървави сцени и насилие. „Тези образи могат да се запечатат в главата ви и да накарат човек с тревожност да се чувства страхлив от това, което може да се случи с него или с някого, когото обича“, казва Съни Волано.


3. Прием или спиране на лекарства


Наркотиците, барбитуратите и средствата за сън без рецепта, които действат върху химикалите в мозъка, са известни с това, че причиняват кошмари. Това важи особено за наркотиците, които променят химичния баланс на мозъка. Много от антидепресантите, използвани за лечение на депресия, имат кошмари като страничен ефект. Също така, някои лекарства, предписани за високо кръвно налягане, причиняват кошмари.


Стимулацията от наркотици, включително болкоуспокояващи и транквиланти, също действа върху химикалите в мозъка.


4. Вашата среда


Допринася ли околната среда за кошмарите? Не е възможно да контролираме кошмарите си, но пространството, в което спим, може да окаже известно влияние върху състоянието ви на почивка. Спалните трябва да са хладни, тъмни и тихи.


Температурите от 15 до 22 градуса по Целзий се считат за най-добри. Пространството трябва да е тъмно и тихо. Изключете източници на светлина като телевизори и компютри. Не носете мобилния си телефон в леглото. Синята светлина, която излъчват нашите електроники, не е благоприятна за сън. Помислете за щори, блокиращи светлината, ако живеете в градски район или искате да спите след изгрев слънце.


5. Твърде много кофеин


Кофеинът е стимулант, така че е нелогично да се пие чаша кафе преди лягане. Всяко вещество, което ще промени или наруши нормалните функции на мозъка, може да лиши потребителите от нормален здрав сън и да предизвика безсъние и кошмари.


Всъщност, едно проучване показа, че пиенето на кафе в рамките на шест часа преди лягане води до един час по-малко сън на нощ. И в края на годината сте загубили 365 часа сън, което е повече от 15 дни.


6. Хранене преди лягане


В „Коледна песен“ Ебенезер Скрудж обвинява сиренето за причината за призрачните му нощни срещи. Той е изял само „трохичка“ и историята може да е имала щастлив край, но някак си идеята, че сиренето ви причинява кошмари, продължава. Има ли някаква истина в това?


Не, не можете да обвинявате конкретно сиренето, но храненето преди лягане не е добра идея, когато сте измъчвани от кошмари. То може да предизвика лошо храносмилане и да наруши способността ви да заспите и да останете заспали. Също така увеличава мозъчната активност и повишава метаболизма на тялото, което може да предизвика кошмари при някои хора.


7. Сънна апнея


Сънната апнея е сериозно медицинско състояние, при което дишането се прекъсва по време на сън. Ако страдате от това състояние, не получавате правилната почивка. Смята се, че 22 милиона американци страдат от нея, но повечето са недиагностицирани. В тази група се съобщава за по-голям брой кошмари.


По-ниските нива на кислород в кръвта са свързани с кошмари. Няколко проучвания потвърждават връзката между кошмарите и нелекувана сънна апнея. Съобщенията за лоши сънища, включващи чувство на задушаване и удавяне, са често срещани сред тези пациенти, които често се събуждат от страх или със сърцебиене. Хората, лишени от сън, страдат от повече кошмари. Това е порочен кръг: недостатъчното време за сън може да доведе до кошмари, а кошмарите могат да причинят липса на сън.


8. ПТСР


Посттравматичното стресово разстройство е тревожно разстройство, което често се развива след преживяване на нещо травматично, като например събития във война или физически нападения. Ако сте преживели травма, е много по-вероятно да страдате от кошмари.


Всъщност, докато приблизително 5% от широката общественост страда от кошмари, поне 52% от ветераните с ПТСР също.


Ако смятате, че страдате от ПТСР, струва си да говорите с терапевт, за да определите дали когнитивно-поведенческата терапия (КПТ) е подходяща за вас. Едно проучване показа, че след 20 седмици тази форма на лечение елиминира повтарящите се кошмари, свързани с ПТСР, при 77% от пациентите.


9. Висока температура или заболяване


Температурата влияе върху начина, по който работи мозъкът ви. Когато имате температура, мозъкът ви не функционира добре. Повишените температури на мозъка нарушават нормалния когнитивен процес на мозъка. Това означава, че треската може да предизвика халюцинации или кошмари при сън.


Не е изненадващо, че тези кошмари често включват парене или топене на образи. Осъзнаването на топлината, предизвикана от треска, се превръща в кошмар. Кошмарите, подобно на сънищата, могат да отразяват аспекти от скорошния ни буден живот.


Кошмарите, причинени от треска, се описват като емоционално интензивни и по-негативно насочени.


10. Генетика


Съществува и теория, че някои хора може да имат генетична предразположеност към кошмари. С други думи, кошмарите са наследствени.


Възможно ли е да има ген за кошмари? Отговорът е „може би“. Досега изследователите са идентифицирали два гена, които контролират или влияят на сънуването. Един ден може би ще успеят да изключат превключвателя на кошмарите, но все още не сме там.


Какво можете да направите, за да се отървете от кошмарите?


Кошмарите могат да се случат на всеки и в повечето случаи причините за появата им са неясни. Много неща могат да допринесат. Стресът и тревожността често се смятат за основни виновници. А за тези хора, които имат нередовен режим на сън, се увеличава и рискът от кошмари.


Възможно ли е да сведем до минимум кошмарите си? Вероятно. В някои случаи, колкото повече кошмари има някой, толкова по-вероятно е да изпитва негативни емоции на следващия ден и да се тревожи за тези емоции. Това може да е причина за кошмари. Убеждавате ли се, че отново ще имате кошмар тази вечер? Опитайте се да мислите позитивно.


Как можете да се отървете от кошмарите? Отделете няколко минути, за да преоцените навиците си за сън и цялостния си начин на живот. Може да се наложи да направите някои от следните промени:


✅ Намалете приема на кофеин и алкохол, особено преди лягане.

✅ Увеличете физическата си рутина и включете повече аеробни упражнения (плуване, джогинг, танци, каране на колело, тенис и др.).

✅ Опитайте техники за релаксация непосредствено преди лягане. Успокояващ подход като йога, ароматерапия или медитация ви настройва към мирно настроение.

✅ Не яжте преди лягане. Храненето повишава мозъчната активност и ускорява метаболизма на тялото, което може да предизвика кошмари при някои хора.

✅ Спазвайте редовен график за сън и бодърстване. Опитвайте се да си лягате по едно и също време всяка вечер и да се събуждате по едно и също време всяка сутрин.


Знаем ли всички причини за кошмарите?


Изненадващо малко научни изследвания върху кошмарите. Истинският проблем при провеждането на изследвания върху кошмарите е, че хората забравят спецификата на сънищата си. Те не са будни, когато кошмарът се случва, но когато се събудят от него, не са напълно осъзнати. Човек често се събужда от страх и не е с бистър ум. Той се пита дали случилото се в съня е реално. Освен това, всички данни по дефиниция са самооценявани, така че не е възможно да се знае точно какво се е случило в самия сън.


Тъй като кошмарите са толкова трудни за изследване, може би в момента не знаем всички техни причини. Като разгледате горепосочените причини и анализирате собствената си ситуация, надеждата е, че ще можете да предприемете действия, за да намалите евентуалните кошмари, които може да изпитвате.