Пренебрегването на часовника на тялото може да ви изложи на риск от депресия

За някои сутрините са време за производителност и бдителност. Всъщност много елементи от ежедневието са предназначени за тези, които се радват на ранен старт-включително типичния работен график 9-5. Други намират тази рутина за предизвикателна и изтощителна поради естественото им желание да спят в или по -високи нива на енергия през следобеда и вечерите. Това предпочитание, известно като циркаден ритъм или часовник на тялото, сега се оказва, че има пряко въздействие върху психичното здраве.
В изследователски проект, проведен от Молекулярна психиатрия , са проучени 450 000 възрастни от Обединеното кралство, използвайки процес, наречен Менделска рандомизация. Процесът се основава на картографиране на гени, генетична информация и въпросници и е установено, че хората, които са несъответстващи на часовниците на тялото си, са по -склонни да съобщават за чувство на депресия, тревожност и умора. Съществените доказателства също показват, че хора, които стават рано сутрин са по -малко склонни да се сблъскат с големи проблеми с психичното здраве, тъй като тази група обикновено е по -синхронизирана с дневния си ритъм. Подобни заключения бяха направени и от скорошно проучване в JAMA Psychiatry .
"Съществените доказателства също показват, че хората ставащи по едно и също време рано сутрин са по -малко склонни да се сблъскат с сериозни проблеми с психичното здраве, тъй като тази група обикновено е по -синхронизирана с дневния си ритъм и времето като цяло."
Проучването във Великобритания разглежда и нова мярка, наречена „социален джетлаг“, която се отнася до моделите на съня между работа и свободни дни. Рутината е едно от най-полезните неща за циркадния ритъм , тъй като работим на 24-часов цикъл. Постоянната промяна между ранното и късното ставане, в зависимост от деня от седмицата, може да допринесе за допълнително чувство на тревожност и депресия при тези, които се опитват да „наваксат“ съня си през уикендите.
За нощните сови това проучване показва вредата, която може да дойде от последователното противоречие на естественото желание на тялото да спи по -късно. Поради бързо нарастващата тенденция за работа от дома , някои служители може да се окажат по-лесни да установят по-благоприятен работен график въз основа на нуждите на тялото си. Проучването също така предполага, че сутрешното ставане може да бъде вредно за работниците на смени поради нередовността на техния цикъл на сън.
"За нощните сови това проучване показва вредата, която може да дойде от последователното противоречие на естественото желание на тялото да спи по -късно."
Физическите фактори като изтощение и умора обикновено се пренебрегват в дискусиите за психичното здраве. Докато постоянните изисквания на ежедневието могат да накарат тези чувства да изглеждат нормални, това може да е опитът на тялото да сигнализира, че нещо не е наред. Говоренето с вашия работодател или семейство за коригиран график на съня може да бъде разликата между щастлив и продуктивен живот, спрямо този с повишен риск за битка с депресия и тревожност.