Памук срещу Полиестер срещу Поликотън: плюсове и минуси

И така, каква е голямата разлика между памука и полиестерната тъкан? Има хора, които не биха заменили памука за нищо на света, но по-евтиният полиестер е доста примамлив, нали? Може би си мислите, че по-ниската цена на полиестера означава продукт с по-ниско качество, но това не винаги е така.
Полиестерът е чудесен за някои продукти, докато памукът за други. Най-добре е да прецените плюсовете и минусите, за да решите кой е правилният избор за вас. Някои фирми искат да работят само със 100% памук, защото е лесно да се шие с него и резултаът е очакван. Знаете точно какво получавате. Други фирми предпочитат полиестер, защото е дълготраен и обикновено е по-евтин.
Нека да разгледаме всеки от тях.
ПАМУК
Дишащ: Това естествено влакно позволява на кожата ви да диша. Той също така абсорбира влагата, за да поддържа температурата на тялото ви стабилна.
Мек, но здрав: Влакната са по-малко абразивни от полиестера, така че памукът се чувства супер мек на кожата ви. Но някои памучни платове са произведени да бъдат здрави и груби, като тежкото памучно платно. Всичко зависи от тъкането и финалната обработка.
Подходящ за чувствителна кожа: Тъй като е много по-мек, хората с чувствителна кожа понасят спално бельо от 100% памук по-добре от полиестера. А с органичните продукти, които стават все по-популярни, можете да намерите памучен плат, направен с много малко химическа обработка.
Лесен за боядисване: Влакната задържат цвета много добре. Също така има тенденция да се боядисва равномерно и да създава по-истински, по-дълбок цвят. Въпреки това, при прекомерно излагане на слънчева светлина и след време, цветът в крайна сметка ще избледнее. Също така, памукът ще се свие още с първото измиване и сушене.
Биоразградим: Памукът ще се разгради с течение на времето. Памукът не е толкова издръжлив като полиестер в дългосрочен план. Правилната грижа обаче може да удължи живота на памука. Опитайте се да избягвате продължително излагане на прекомерна слънчева светлина и влага.
ПОЛИЕСТЕР
Дълготраен: Полиестерът е изкуствено създадено влакно. Той е много издръжлив и може да издържи на износване. По същество полиестерът е пластмаса. Всъщност пластмасовите бутилки могат да бъдат рециклирани в полиестерна тъкан. Полиестерът не може да се компостира, което означава, че не се разгражда добре в почвата.
Избледнява по-малко: Полиестерът добре задържа цветните бои и не избледнява, но не създава толкова „богат“ цвят като памука. Висококачественият полиестер добре поддържа формата си и не се свива.
Изсъхва бързо: За разлика от памука, полиестерът не е абсорбиращ. Определено не е вашият избор за кърпи. Изсъхва обаче супер бързо. Така че, ако имате нужда от бързосъхнеща материя полиесерът е вашият избор.
По-малко бръчки: Той е по-устойчив на бръчки от памука. Това е чудесно за всеки, който се не харесва гладенето.
Не диша: Полиестерът не позволява на кожата ви да диша като памук. Например, ако носите полиестерна риза през лятото, може да се окажете доста потни. Има и много продукти от полиестер специално проектирани да отвеждат потта от тялото ви, но това работи само ако тъканта е плътна. Ако купите продукт с ниско качество, ще забележите странна миризма.
ПОЛИКОТЪН
Това е най-доброто от двата продукта. Създателите вземат най-добрите качества на двете материи и ги обединяват, за да направят един един нов чудесен плат. Поликотънът е много подходящ за облекло и домашен декор.
Консервативните хора все ще ви казват да се придържате към 100% памук и те имат основателни причини да го кажат. Лесен е за използване, предсказуем е и се свива малко. Много хора предпочитат памука, защото той е растителен продукт и е „устойчив“.
Първото изображение е фабрика за памук, а второто изображение е фабрика за полиестер. Така или иначе и двете тъкани са създадени във фабрики за смучене на енергия. И двамата преминават през множество химически процеси за получаване на крайния продукт и двата продукта ще бъдат доставени по целия свят. Дори когато смятате, че полиестерът може да бъде направен от рециклирани пластмасови бутилки, вижте огромния процес, през който преминава.
АМИ ОКОЛНАТА СРЕДА? КОЯ МАТЕРИЯ СЕ РЕЦИКЛИРА И КОЯ НЕ
Ако обичате природата сигурно си мислите, че полиестерът замърсява природата и Вие никога няма да го ползвате. Преди да започнете да мразите полиестера обаче, знайте, че и памукът има и мръсна страна. В памучното земеделие се използват най-много пестициди от всички култури в света. Всеки път, когато вали или растението се разлага, химикалите изтичат в подпочвените води и околните водоизточници. Памукът отнема един тон земя, за да расте и тази земя трябва да се напоява много! След това всичко трябва да бъде събрано с моторизирано земеделско оборудване. Освен ако тези трактори не работят със слънчева енергия, те не са чудесни за околната среда.
Можете също да започнете свои собствени полета от органичен памук. Можете ръчно да берете и обработвате памука, след което да тъчете свой собствен плат. Предполагам, че това би било най-екологично.