Коя материя да изберем за спално бельо? - Така ще решите правилно!

Какво е материал?
Материалът е суровината, от която се произвежда продуктът, в случая веществото - материята. Следните материали се използват за спално бельо: - Памук - Полиестер (микрофибър) - Коприна - Модални ленени смесени тъкани: комбинации от два от тези материали, напр. Смес от полиестер-памук или модал-памук, памук-лен. Смесената тъкан може да се състои от различни пропорции, но разпределението на пропорциите често е наполовина / половина или 40/60 в спалното бельо.
Както можете да видите, материалът е действителната основа на вашето спално бельо, нищо повече и нищо по-малко. От тази суровина се въртят прежди, които след това се превръщат в тъкан чрез тъкане или плетене. От което вече може да се състави спалното бельо. Ако искате да получите по-задълбочен поглед върху развитието на веществата, можете да прочетете тук. Вероятно си задавате въпросите, какъв материал трябва да избера за спалното бельо?
Преди да говорим по-подробно: Според нас трябва да изберете памук, когато избирате спалното си бельо. Поради тази причина ние предлагаме само памучни продукти. Памукът съчетава положителни свойства за сън, лесна грижа и умерена цена. Така че съотношението цена-качество на памука е на-добро.
С радост обясняваме причините:
Памукът като естествено влакно има много положителни свойства
Човек губи между 200 ml и 1 литър пот през нощта. Тази пот трябва, разбира се, да се отнесе някъде. Памукът е много абсорбиращ и дишащ. По този начин потта може да се събира в спалното бельо и не се транспортира директно в олекотената завивка, одеялото или с каквото друго спите. Това не позволява бързо да се замърсят. Спалното бельо се почиства често и по-лесно от самата завивка, затова е важно потта да не се отделя директно в завивката.
Полиестерните материи също са дишащи или поне по-качествените, но нямат абсорбция. В резултат на това влагата в потта се отделя директно в заивката и причинява влагата му. Този ефект е абсолютно нежелан. Поради дишането на памука, потта се транспортира директно и се абсорбира в памучната тъкан и не се прилепва към кожата. Това предотвратява неприятно лепкаво, студено усещане за охлаждащата пот по кожата. Тези две свойства притежава памукът и те са абсолютно незаменими: абсорбиращ и дишащ.
Цената на памука
Памукът се отглежда в големи количества в наши дни. В резултат цената на памука вече е достъпна. Памучното спално бельо се предлага в различни памучни качества и различни ценови диапазони. От по-грубият плат (изработен от къси памучни влакна) до фин перкал или сатен (изработен от памучни влакна с дълги нишки) дава голям ценови диапазон и гъвкавост на цените, така че определено ще намерите това, което търсите в ценовия диапазон, който желаете. Разбира се, памукът е по-скъп от влакното, което се произвежда изкуствено (например полиестер). По принцип обаче трябва да се каже, че цената на памучното спално бельо не се определя главно от дължината на памучното влакно, а по-скоро това, което е направено от това памучно влакно:
Каква довършителна обработка е предприета на памучната тъкан или какви механизми за боядисване се използват. Дали спалното бельо вече е било предварително измито (т.е. остатъците от цвят вече са премахнати, така че спалното бельо пуска много по-малко цвят, когато го перате за първи път у дома) и къде е произведена тъканта (Далечен Изток, Европа или Германия) и кои изисквания по отношение на околната среда и условията на работа са изпълнени. В обобщение може да се каже, че цената на памука може да варира значително. Дори и при по-малък бюджет може да получоте добро качество на памука. Памучното спално бельо с по-висока цена обикновено има по-голяма обработка и по-сложни довършителни процеси, което води до по-мека, по-гъвкава материя без възли или неравности и до по-наситени и дълготрайни цветове.
Полиестер (микрофибър)
Вероятно ще се чудите каква е разликата между полиестер и микрофибър. Двата термина често се използват синонимно. Това обаче не е напълно правилно. Микрофибър се отнася до всички влакна, които постигат определена финост по отношение на преждата (<1 dtex), независимо от използвания материал. Полиестерът, от друга страна, е пластмаса. Полиестерът се произвежда синтетично и не се намира само в текстила, но се използва и в бутилки или фолио от всякакъв вид.
И тук възниква въпросът: наистина ли искате да спите в „пластмаса“? В същия материал, от който са направени пластмасови бутилки, фолио и пазарски чанти? Казано накратко: спите в найлонов плик? Нашето мнение е: не. Тялото трябва да може да диша и да регулира температурата си. Памукът е абсорбиращ и може да абсорбира потта, която се секретира за една нощ. Освен това памукът е също толкова дишащ, колкото и полиестерът и е материал, който расте в природата и не е необходимо да се произвежда изкуствено.
Разбира се, има случаи, в които е препоръчително да използвате полиестер. Ако имате силна алергия към домашен прах, често се препоръчва полиестер, тъй като синтетичното влакно не праши и това намалява праха в помещението. Също така, никакви акари и т.н. не могат да се забият в полиестера. Това обаче са изключения, а не правило. Памукът е естествено растение, което има произход много преди Христа. Памучните влакна, използвани за предене на памучна прежда, идват от семената на растението.
Днес памукът се отглежда предимно в САЩ, Южна Америка, голяма част от Азия и Африка. Топлият климат на тропиците и субтропиците са от решаващо значение за отглеждането на памук. Веднага след като семената на памука са готови за прибиране, те се четкат на ръка или с машина, почистват се и след това се завъртат в памучни прежди. Мерки за усъвършенстване могат да бъдат предприети преди да се завърти преждата, в зависимост от това колко качествена трябва да бъде получената прежда. Това е например "супер сресване", което премахва късите памучни влакна, оставяйки само дълги, висококачествени памучни влакна. Ефектът от това е, че по-фините прежди могат да се въртят с дълги памучни влакна, които по-късно могат да бъдат тъкани или плетени в по-фина и гладка материя без образуване на възли.
Ще се радваме да ви запознаем и с други материали:
Коприна (да не се бърка с тъканта сатен):
Коприната е фин, скъп материал. Коприната се получава от пашкула на копринените червеи. Поради това е много трудно да се произвежда коприна и тя се предлага само в ограничени количества, което обяснява нейната цена. Като завършен продукт коприната изглежда елегантна, защото естествено има лек, така наречения „копринен“ блясък.
Коприната обаче има значителни недостатъци в грижите. Не можете да перете коприна на висока температура, обикновено само на 30 градуса. Сушенето в сушилнята също не е възможно. В допълнение, коприната е много податлива на намачкване. Ето защо продуктите от коприна, включително спалното бельо, трябва да се гладят. Ако механичното натоварване е твърде голямо, коприната може да се разкъса или да получи дупки.
Като цяло, коприната е благороден материал, но ако търсите лесни грижи, дълготрайно спално бельо, не трябва да разчитате на коприна.
Спално бельо от лен:
Ленът е естествено влакно, което се получава от лененото растение. Дълго време бельото от лен не е било много популярно, защото е малко по-груба материя. Но сега Ленът преживява истинско възраждане, защото се обработва високотехнологично и притежава отлични терморегулиращи качества.
По отношение на грижите, спалното бельо от лен не е толкова силно, колкото памукът. Вярно е, че Спалното бельо от лен може да се пере до 90 градуса и дори високите температури на гладене не го притесняват. Обаче има по-голямо износване, когато става дума за триене, така че трябва да се мие внимателно. Спалното бельо от лен се мачка доста силно - ако обичате гладък материал, трябва да избягвате тази материя.
Особено предимство на спално бельо от лен е, че е без мъх и е подходящо и за страдащите от алергия, тъй като едва ли нещо може да се хване в тъканта.