Колко често трябва да пера спалното бельо?

Първият и най-важен върос тук е колко често да перем спалното бельо и чаршафите си. След много изследвания специалистите препоръчват спалното бельо да се пере веднъж на 2 седмици. Сред чаршафите много бързо се развиват акари, осоено в топла и влажна среда, а те от своя страна могат да предизвикат астма или алергии.

Така, че ако перете спалното си бельо на месец веднъж или дори по-рядко е време да се замислите и да промените това.

Някои хора трябва да перат бельото веднъж седмично: Това са страдащите от алергия и пушачите, но също и тези, които се потят много или спят голи. Ако оставяте домашните си любимци в леглото, също ви препоръчваме да поставяте прането си в пералнята веднъж седмично.


На какво трябва да обърна внимание, когато пера спално бельо?

Не забравяйте да обърнете пликовете за завивки отвътре, преди да ги сложите в пералнята. По този начин защитавате цветовете и ще ги запазите за по-дълго време и ще гарантирате, че тъканта няма да се износи прекалено бързо. Освен това винаги трябва да държите ципа затворен, така прането в пералнята няма да се обърне случайно или се преплетат с други дрехи. Така и мъхът ще падне от вътрешната страна на спалното бельо.


Какъв перилен препарат и колко градуса са оптимални за спалното бельо?

Цветните перилни препарати с малко допълнителни аромати са особено подходящи за цветно спално бельо. До 60 градуса за почти всички текстилни изделия, особено памук. Като правило оптимално се пере на 40 градуса при нормално замърсяване - това ще защити влакната. Акарите се унищожават само на и над 60 градуса. Бялото памучно спално бельо може дори да се пере на 95 градуса с препарат за бели тъкани.

Ако обаче спалното бельо е изработено от чувствителни материали като коприна или вълна, трябва да използвате леки почистващи препарати: те не съдържат белина или избелители и действат на ензимна основа. От вас зависи дали използвате почистващ препарат в течна форма или като прах. Прахът е по-екологичен, тъй като има по-малко повърхностно активни вещества и добавки, които биха могли да попаднат в околната среда.

Можете да прочетете за дозировката на перилния препарат върху опаковката на продукта. Всеки производител посочва различни количества - това зависи и от местната твърдост на водата и натоварването на машината. Някои почистващи препарати вече са включили помощно средство за дозиране в опаковката, най-вече под форма на капачка.



Пране на спално бельо: коя програма трябва да настроя?

Избирате правилната програма за спалното си бельо въз основа на материала. Ако спалното ви спално бельо е от памук, микрофибър и други естествени материали, може да перете на програма -  ЦВЕТНО. Други материали като сатен обаче се нуждаят от програма деликатно пране. Обикновено има и отделни програми за пране на вълна или коприна.


В таблицата по-долу сме има различни материи за спално бельо и как трябва да се перат. Въпреки това, винаги имайте предвид първо информацията на производителя за вашето пране и перилен препарат:


МатерияПерилен препаратТемператураПрограма за пране
ПамукПрепарат за цветно или бяло пранедо 60 градуса за цветно пране / до 95 градуса за бяло пране / препоръчително 30-40 градуса 
Програма за памук или цветно бельо
ЛенФин препарат без избелващи вещества
до 60 градуса за цветно пране / до 95 градуса за бяло пране / препоръчително 30-40 градуса Програма за деликатно пране
МикрофибърПрепарат за цветно или бяло пране
до 60 градусаПрограма за памук или цветно бельо
СатенФин препарат без избелващи веществадо 30-40 градусаПрограма за деликатно пране
КопринаФин препарат без избелващи вещества
до 30 градусаПрограма за коприна или деликатно пране
ВълнаПрепарат за цветно или бяло пранедо 30 градусаПрограма за вълна или на пране на ръка
Микро памукПрепарат без избелващи веществадо 60 градусаПрограма за памук


Необходим ли е омекотител за пране на спално бельо?

Омекотителите за тъкани са проектирани да предотвратяват набръчкването на прането след измиване. Така че изглежда логично да добавите омекотител за тъкани към спалното бельо - в края на краищата искате да е хубаво и пухкаво.  Но имайте предвид, че много омекотители съдържат ненужни аромати и химикали, които могат да ви попречат да заспите или дори да предизвикат главоболие.


Как да изсушим спалното бельо след пране?

Ща разберете дали вашето спално бельо може да бъде изсушено в сушилня чрез символа на сушилнята на етикета. Ако е напълно празен, можете спокойно да поставите прането в сушилнята. Ако има точка в него, трябва да го изсушите само при ниски температури. Ако символът е пресечен, не трябва да се поставя в сушилнята. Така е най-вече при копринените и сатенени материи. Чуствителните материи съхнат най-добре на проветриво място.