Историята на производството на памук

Произходът на производството и употребата на памук е далеч в древни времена. Първите доказателства за употребата на памук са открити в Индия и Пакистан и датират от около 6 000 г. пр.н.е. Учените смятат, че памукът първо е бил култивиран в делтата на Инд.


Видовете, използвани в древна Южна Азия, са Gossypium herbaceum и Gossypium arboretum, които произхождат от Индия и Африка. На по-късен етап производството на памук се разпространява в Месопотамия, Египет и Нубия. Едва през 1-ви век, когато арабските търговци носят памучните си изделия в Италия и Испания, памучните фибри са въведени и в Европа. През късното средновековие памукът става известен и в Северна Европа.


В края на 16 век памукът вече се култивира и в по-топлите райони в Азия и Америка. Новооткритите видове са въведени в Африка през 18 век и по-късно се разпространяват в Индия, Пакистан и Китай, където заместват традиционните сортове.


Промишлената революция, която води до изобретяването на машината за предене (1738) и памукопреработвателния процес (1793), осигурява голям тласък на производството на памук, на първо място в Англия. Манчестър придоби прякора "столица на памука" поради вездесъщото присъствие на памучната индустрия в града.


Генирането (Ginning) е процесът на отделяне на памучния лист от памучните семена. Семената от памук могат да се използват за производство на масло или като фураж за добитък. Обикновено изплакването се извършва в страните, където се произвежда памукът.


До средата на 19 век Индия е основният доставчик на памучни влакна за европейската памучна промишленост. След това памукът се превръща в гръбнакът на икономиката в южната част на Северна Америка, която по същество се опира на работата на робите. Поради по-високото качество на американския памук (по-дълги и по-силни влакна) и по-евтината му цена, европейските производители на текстил започват да купуват памук от американските плантации.


Китай е днешният най-голям световен производител на памук в света. В края на 70-те години китайското правителство предприема мерки за насърчаване на производството на памук чрез субсидиране на суровини и предлагане на средства за обществени поръчки. В резултат на това производството на памук нараства от 10 милиона бали през 1979 г. на близо 29 милиона бали през 1984 г. (1 бала = 500 фунта или 226,8 кг).

Източници: https://www.organiccotton.org/ иWikipedia: History of cotton