Стаята на детето винаги е особено вълнуваща за родителите, дори ако то все още не е родено. Подреждането му може да се извърши индивидуално или с препоръките на специалист по интериорен дизайн. По този начин, за да улесним творческата работа на родителите, създадохме статия, която в крайна сметка дава насоки за стая на момиче или момче.


Седем правила, задължителни в детската спалня


Седемте правила са задължителни за проектирането на детската стая, за да бъде актуална и да остане модерна и стилна в продължение на много години.


1. Неутрални цветове за стените и тавана

Това е същественият момент, който, първо, ще спести пари, и второ, ще направи интериора на детската стая приятен както за деца, така и за възрастни.


▷ Цялата детска стая: таванът, подът, стените и осветлението са направени в неутрален стил за възрастни.

▷ Декорът - детско спално бельо, възглавници, завеси, стикери, плакати и рисунки, играчки, килим прави дизайна на детската стая по-ярък.

▷ Няма нужда окончателно да променяте цвета; детето ще расте и интересът ще се промени. Така че ярките цветове на стените са само за краткосрочен план, което ще хаби пари. Изборът на неутрално покритие ще бъде плюс за бюджета на къщата.

В детската стая декорацията е подходяща за тапета или фототапета за стената, които могат бързо и евтино да се залепят отново. Като се има предвид, че децата могат да се опитат да рисуват стените, по-добре е да се побере рисунка.

Най-ефективните материали за пода е ламинат, за стени е декоративна мазилка или камък, а за тавана е по-добре матово опъване или гипсокартон.



2. Бели мебели

Мебелите ще трябва да се сменят, но има строго правило.


Децата харесват всичко ярко. Не превръщайте дизайна в абсурден; по-добре е да комбинирате цветни стени с бели мебели.


Съвет, който трябва да запомните, когато декорирате детска стая - не е необходимо да купувате миниатюрни шкафове, маси или други ненужни мебели. Това е загуба на пари. За по-младите са достатъчни отворените на пода секции с рафтове и кошници за играчки.



3. Комбинацията от цветове в детската стая

Важно е да не правите детските стаи в много наситени цветове. Детето може да хареса цветния интериор, но животът в такава светла стая може да бъде агресивен и стресиращ.


Куп свежи пастелни цветове е подходящ за детската стая като светло синьо, шам фъстък, избледняло жълто или розово, тюркоазено или светло зелено.


4. Избор на стил

Основното покритие се препоръчва да бъде минимализъм или скандинавски стил, който е подходящ и за двата пола. Прованс стил е в стаята за момичето, градски стил - за момчето.


Ако решите да поддържате рамката на един от стиловете, тогава белият цвят е най-добрият избор.


Например, дизайнът на детска стая в скандинавски стил предполага само пастелни акцентни цветове и перфектно се съчетава с мебели от светло дърво.


В градски стил стените може да са по-тъмни, а интериорът на детската стая ще бъде балансиран от топли цветове: оранжево, жълто, тухла и т.н.


5. Зониране

Зонирането в детската стая е много важно, тъй като детето има място в своето пространство за учене, игра и сън.


Дизайнът на детската стая обикновено трябва да бъде направен в малка зона. Следователно нефункционалните дялове не са нашата опция. Ако разделите пространството, използвайте само шкафове. Идеално е разделящ шкаф или стелаж.


Обикновено целта е да се разшири зоната за игри и работното място, доколкото е възможно. Така че, правенето на това, между тях, трябва да бъде зона за сън и почивка.


Децата понякога искат да имат само собствено уютно място. Оттук и любовта към палатките, одеялата и крепостите под масите.


Двуетажно легло е най-доброто решение за зониране в детска стая. Невъзможно е да се мисли за нещо по-практично, естетично и рационално.


На първото ниво може да има гардероб, маса, диван, зона за игра или друго легло.



6. Осветление

Планирането на осветлението е изключително важно. Детската стая има куп функции - спалня, хол, офис и игрална площадка. Така че, що се отнася до осветлението, това трябва да са отделни светлинни вериги:


▷ Леглото е за сън и четене.

▷ Бюро - за изпълнение на домашна работа.

▷ Фоново осветление за вечерта, когато няма нужда от ярка светлина.

Осветлението е едновременно елемент на дизайна и хитър начин за зониране. Направете отделно включване на светлината за зоната близо до масата (+ настолна лампа) и зоната с играчки.


7. Сигурност

Има две възможности за това как мебелите могат да навредят:


▷ Опасни субстанции

▷ Наранявания

MDF и ПДЧ - и двете имат залепваща основа и трябва да бъдат изцяло ламинирани, а краищата са покрити с мек ръб.


След ремонт в детската стая или слагането на нови мебели, трябва да направите пауза поне две седмици, преди да се преместите. Отначало се засилва отделянето на токсични елементи. Не дръжте прозорците затворени - въздухът трябва да циркулира.


Освен това всичко трябва да е здраво фиксирано. Така че дори когато висят да са здраво закрепени. 


Всички мебели трябва да бъдат добре фиксирани.


Заключение:


▷ Основната декорация и мебели са неутрални; дизайнът на детската стая се коригира от аксесоарите към възрастта.

▷ Ако са планирани ярки наситени цветове, тогава мебелите са бели.

▷ По-добре пастелна цветова палитра.

▷ Изберете модерни дизайнерски стилове.

▷ Всичко трябва да бъде сигурно фиксирано. Ако има ПДЧ и MDF, тогава ръбът трябва да бъде покрит. Уверете се, че вентилацията функционира правилно.