Памукът е меко, пухкаво влакно, което расте в обвивка (или защитна капсула) като покритие около семената на му. Памукът произхожда от родът Gossypium (научното име на памука) от семейство слезови (Malvaceae - покритосеменни растения). Влакната, които растат вътре в самото топче, са изцяло от целулоза. Влакната се превръщат в прежда или нишки, за да се направи мек, свеж текстил. Думата памук произлиза от думата "qutun" или "kutun" , има арабски произход и означава - фин текстил. Китай е най-големият производител на памук, но по-голямата част от него се използва само в страната. Америка е най-големият износител на памук в света.

Памукът се използва за безброй цели, като памучните влакна се използват за производство на облекло, дрехи, деним дънки, ризи, якета, кърпи, чорапи, чаршафи, матраци, мебели за дома и промишлени или медицински продукти като палатки, памучни тампони превръзки и много други.

1. Хората култивират памук по целия свят повече от 5000 години. Забележителното е, че въпреки различните географски ширини на тези фермери, начинът, по който памукът се почиства, приготвя, върти и тъче, остава същият навсякъде!

2. Наименованието на памука е извлечено от арабската дума "qutn", което означава фантазия. По-рано памукът също се наричал - растителна вълна!

3. В промишлената революция, когато са изследвани методи за консистенция на цветовете, памука действително се е отглеждал в разнообразни цветове. Цветовете включват-  кафяво, ръжда и светло лилаво.

4. Памукът, освен за изтъкаването на дрехи, носени през лятото, има много други приложения като например, използва се и за направата на уплътнителен материал за автомобили, мебели.

5. Чифтът дънки, които всеки от нас носи, се състои от смесен памук. Всъщност, популярният термин "Jean" е френска дума, която носи корените си от моряците на Генуа, които са свикнали редовно да носят тази дреха.

6. Америка използва памук при разпечатването на парите. Всъщност, доларът е направен средно от 75% памук, а останалата част е лен.

7. За първата крушка, която е измислена от Томас Едисън, той е използвал памучна жичка.

8. Памукът е подходящ за употреба през всички сезони, тъй като поддържа нашето тялото охладено през лятото и по-топло през зимата.

9. Средният американец притежава 7 чифта сини дънки, които са направени с помощта на различни памучни смеси.

10. Древните египтяни били свикнали да отглеждат, но само на свещениците, от по-висок ранг е било позволено да носят всякакви памучни дрехи.

11. Леви Щраус, заедно с неговият партньор, добавят нитове в дънките за по-голяма здравина на тъканта.

12. Средно един памучен завод се нуждае от около 180-200 дни от засаждането, докато реколтата е готова за събиране.

13. Семена от памук са наистина здрави, те могат да оцелеят пътуването през цели океани, носейки се във вятъра!

14. Памук се нарича жадна култура. От една топчица до новопроизведена риза, количеството на водата, използвана от нея се счита за огромено- 713 галона.

15. Фермите за памук в Аризона произвеждат достатъчно количество памук от най-висок клас, който може да се носи от всеки един американец, включително и от най-малките.

16. Памука възлиза на 40% в световното производство на фибри.

17. "Шамбре" (Chambray) е вид памук, който е популярен в производство на сини ризи. Той произлиза, именно така и е въведен и популяризиран терминът синя яка.

18. Около 70 държави в света отглеждат памук.

19. Средно на година австралийците произвеждат толкова много памук, че това количество може да облече над 500 000 000 австралийци.

20. В света има 43 вида памук, а някои от тях растат по дърветата.